Zwierzęta na drodze. Jesienią ryzyko wypadku jest największe

Uważajmy na dzikie zwierzęta przebiegające przez ulice. Jesienią ryzyko wypadku drogowego z ich udziałem jest największe. Według badań naukowych w październiku , listopadzie , kwietniu i maju dochodzi do dużej liczby zdarzeń drogowych z udziałem zwierzyny.

Zdaniem Romana Wasilewskiego z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku jest to konsekwencja zajmowania terytoriów przez młode osobniki i związane z tym zachowania.

W okresie jesiennym ryzyko zderzenia z dzikim zwierzęciem jest największe. Na Pomorzu rocznie zgłaszanych jest prawie 1300 takich wypadków i kolizji. Wydaje się, że aby uniknąć kolizji z dzikim zwierzęciem wystarczy zwolnić. Ale musimy pamiętać ,że zwierzyna potrafi wtargnąć na drogę  mgnieniu oka.

Jeżeli chodzi o odszkodowanie za wyrządzoną przez zwierzynę szkodę to wcale nie jest tak łatwo. Można próbować skierować żądanie do zarządcy drogi, ale trzeba będzie wtedy udowodnić, że zarządca zawinił.

Odszkodowanie mogą wypłacić Lasy Państwowe lub Polski Związek Łowiecki, ale ten drugi zrobi to tylko w przypadku, gdy do zdarzenia doszło podczas polowania.

Najczęściej dochodzi do wypadków z udziałem saren, dzików, jeleni i łosi. Badania pokazują, że zgłaszana policji liczba zdarzeń z udziałem zwierzyny grubej bywa czterokrotnie niedoszacowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: