Trwa głosowanie nad gdańskim Budżetem Obywatelskim

Ponad 14 tys. mieszkańców oddało już swój głos na projekty zaproponowane w tej edycji Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie potrwa do 18 października, a gdańszczanki i gdańszczanie mogą wybierać wśród 387 projektów. Wciąż trwa rywalizacja o łąkę kwietną – powstanie ona w dzielnicy z największą frekwencją procentową wyliczoną po zakończeniu głosowania.

Ostatnie dni na oddanie głosu

Za nami półmetek głosowania na projekty zgłoszone w 9 edycji Budżetu Obywatelskiego. Do tej pory oddanych zostało 14662 głosów. Wszyscy ci, którzy wciąż nie zagłosowali, mogą to zrobić do poniedziałku, 18 października. Mieszkańcy mogą wybierać spośród 387 zakwalifikowanych projektów. Na tę liczbę skalda się 116 projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego (w tym 97 dzielnicowych i 19 ogólnomiejskich) oraz 271 projektów Budżetu Obywatelskiego (w tym 238 dzielnicowych i 33 ogólnomiejskie). Wyniki poznamy do 25 października. Wybrane w głosowaniu projekty zostaną przekazane do realizacji na lata 2022/2023, a jeszcze w październiku rozpocznie się ewaluacja BO i przygotowania do kolejnej, dziesiątej edycji gdańskiego budżetu obywatelskiego.

Online, w punktach mobilnych i stacjonarnych

Głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego odbywa się za pośrednictwem witryny internetowej. Dzięki stronie możemy też szczegółowo zapoznać się z poszczególnymi projektami, a także znaleźć wszystkie niezbędne informacje dotyczące tej edycji Budżetu Obywatelskiego. Wszyscy ci, którzy z jakiegoś powodu nie czują się na siłach, aby samodzielnie zagłosować, mogą skorzystać z pomocy konsultantów. Od momentu uruchomienia głosowania, dostępne są dwa punkty stacjonarne. W zespołach Obsługi Mieszkańców przy ul. Partyzantów oraz Nowych Ogrodach na mieszkańców czekają pomocnicy, którzy przeprowadzą ich przez proces głosowania.

Warto też wypatrywać piętrowego autobusu z charakterystycznym żółtym logiem Budżetu Obywatelskiego oraz busa z grafiką Karty Mieszkańca. Te mobile punkty do głosowania kursują po gdańskich dzielnicach i czekają na wszystkich chcących oddać swój głos mieszkańców Gdańska.  Można w nich zarówno zagłosować na projekty BO, jak i wyrobić Kartę Mieszkańca (w busie), to tegoroczna nowość w promowaniu głosowania BO. W poprzednich latach w poszczególnych dzielnicach pojawiały się żółte namioty, w których dyżurowali konsultanci.

Nagroda dla dzielnicy z największą frekwencją

W tym roku Miasto zachęca do jak najszerszego udziału i dużej frekwencji wśród głosujących na BO. Z tej okazji przygotowano specjalne nagrody. Mieszkańcy mogli wygrać charakterystyczną torbę BO wypełnioną różnymi gadżetami. Trwa również rywalizacja, pomiędzy gdańskimi dzielnicami. Ta, która po zakończeniu głosowania odnotuje największą frekwencję głosujących mieszkańców, wygra łąkę kwietną.

To bardzo proste! Głosując poprzez numer PESEL zaznaczasz dzielnicę, w której mieszkasz i ta deklaracja będzie brana pod uwagę przy wyliczeniu frekwencji danej dzielnicy. Dlatego głosować można na projekty w różnych dzielnicach i to nie wpłynie na ostateczny wynik podczas zliczania głosów. Zostanie ona zrealizowana w przyszłym roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: