Nowe oblicze Zespołu Bożego Ciała – remont wkrótce

12 października Hevelianum podpisało umowę na rewaloryzację i zagospodarowaniem terenu. Trzy budynki zespołu poszpitalnego przy ul. 3 Maja, zostaną wyremontowane i otrzymają nowe przeznaczenie.  Realizatorem inwestycji została gdańska firma Poleko Budownictwo,  a koszt prac wyniesie 32 mln zł.

Przywrócenie blasku temu miejscu zachęci nas do nowego sposobu spędzania wolnego czasu w samym sercu miasta, wśród zieleni. Będziemy mogli cieszyć się z kolejnego uratowanego obiektu. Kolejnego zabytku, któremu nadajemy nową funkcję publiczną, służącą nam wszystkim – powiedziała Aleksandra Dulkiewic, prezydent Gdańska

W lipcu tego roku gospodarz inwestycji  Hevelianum ogłosiło przetarg nieograniczony na roboty budowlane. Wyłoniono wykonawcę, który jako jedyny złożył ofertę w postępowaniu – firma Poleko Budownictwo z Gdańska. Prace mają ruszyć już  wkrótce, a ich finał zaplanowany jest w pierwszej połowie 2024 roku.

Zakres prac obejmie przebudowę trzech obiektów, a także dostosowanie ich do nowych funkcji. Zagospodarowane zostanie również zieleń wokół, budowa i przebudowa ścieżek spacerowych, dojazdów i parkingów. Wykonane zostanie nowe odwodnienie, oświetlenie i monitoring tej części parku.

Zespół poszpitalny Bożego Ciała jest wpisany do rejestru zabytków,  który jest prowadzony przez Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jest to jedyny zachowany kompleks budynków w Gdańsku, który w tym samym miejscu funkcjonował już od późnego średniowiecza.

Zakończenie inwestycji zaplanowana na pierwszą połowę 2024 roku. Gmina stara także pozyskać środki na rewaloryzację pozostałych budynków kompleksu , które pełnić będą funkcje wystawowe, warsztatowe i edukacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: