Nowoczesne laboratorium metrologiczne na Politechnice Gdańskiej

Wczoraj na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętnictwa Politechniki Gdańskiej odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego laboratorium metrologicznego.

Optyczne systemy pomiarowe 2D i 3D i maszyny współrzędności owe to tylko niektóre z nowych sprzętów, na których wkrótce będą pracować naukowcy i studenci wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa na Politechnice Gdańskiej.

 Aparatura może być wykorzystywana w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, w medycynie i wielu innych, gdzie obiektywność, wiarygodność, powtarzalność oraz szybkość pomiarów mają ogromne znaczenie – powiedział prof. Krzysztof Wilde, rektor PG

Laboratorium metrologiczne będzie jednym z najnowocześniejszych laboratoriów w północnej Polsce. Wszystko to jest możliwe dzięki porozumieniu między Wydziałem Mechanicznym , a firmą Mitutoyo Polska, która wyposażyła uczelnię w sprzęt o wartości około 290 tys. euro.

( fot: pg.edu.pl)
( fot: pg.edu.pl)

Laboratorium będzie mieć do dyspozycji pięć nowoczesnych maszyn pomiarowych:

  • QUICK IMAGE
  • QUICK VISION
  • CONTRACER SV-C3200
  • CMM Crysta-Plus M
  • Mitutoyo MiSTAR 555

Nasi pracownicy i studenci będą mieli dostęp do najnowszej technologii z zakresu metrologii. W laboratorium będzie można przeprowadzić np. kompleksową analizę dokładności geometrycznej wyrobów, co bardzo pomaga naukowcom w badaniach – powiedział dr inż. Michał Dobrzyński, kierownik laboratorium

Darczyńcą, który zasilił naukowców i studentów z PG jest firma Mitutoyo. To największy dostawca sprzętu metrologicznego na świecie. Mitutoyo Polska na polskim rynku działa od 2002 roku, oferując najnowocześniejsze urządzenia pomiarowe i rozwiązania metrologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: