Wyjątkowe urodziny gdańskich szkół

W tym tygodniu wyjątkowe urodziny obchodzą trzy gdańskie szkoły. Razem mają ponad 200 lat i kilkadziesiąt tysięcy swoich absolwentów.

Wczoraj 40 – lecie świętowała Szkoła Podstawowa nr 48. Dziś, 13 października 75 lat działalności obchodzić będzie IV Liceum Ogólnokształcące. Natomiast w Szkołach Ekonomiczno-Handlowych zaplanowano Galę z okazji 95-lecia.

Na terenie Gdańska naukę można pobierać w łącznie 203 szkołach i placówkach oświatowych. Każda z nich ma swoje wyjątkowe historie, absolwentów i jubileusze.

40 lat minęło

Pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej nr 48 im. gen. Józefa Hallera przy ul. Burzyńskiego 10 wybrzmiał w 1981 roku, w budynku świeżo oddanym do użytku. W 1992 roku szkole nadano imię gen. Józefa Hallera. W całej historii szkoły, od początku jej istnienia i w czasie, gdy przez 20 lat istniało w budynku także Gimnazjum nr 16 – uczyło się 13 575 uczniów, a obecnie pracuje w niej 7 absolwentek.

„Z tradycją w przyszłość”

Hasłem tegorocznych obchodów 75-lecia działalności IV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Marynarzy Wojsk Ochrony Pogranicza przy ul. Na Zaspę 31A jest „ Z tradycją w przyszłość”. Działalność szkoły w obecnie znanym budynku została zainaugurowana dopiero we wrześniu 1971 roku.Obecnie liceum liczy 22 klasy, w których uczy się 561 uczniów.

W Gdańsku od blisko 100 lat

Od 95 lat kolejne pokolenia zyskują wspomnienia z gdańskiego Ekonomika. Na przestrzeni lat, nazwy zmieniały się kilka razy, od Polskich Szkół Handlowych z do Szkół Ekonomiczno-Handlowych im. Macierzy Szkolnej w Gdańsku, przy ul. Seredyńskiego 1a. Rdzeń tego miejsca pozostał niezmienny. Imię Macierzy Szkolnej i Pszczoła, symbol pracowitości towarzyszą kolejnym rocznikom uczniów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: