Czad – cichy zabójca

Każdego roku wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego dzielnicowi podczas wykonywania swojej codziennej służby prowadzą rozmowy z mieszkańcami swoich rejonów. Przypominają im o bezpiecznej eksploatacji systemów grzewczych.

Śmiercionośny czad co roku zbiera swoje tragiczne żniwo. Aby sezon grzewczy był dla wielu z nas bezpieczny powinniśmy we właściwy sposób zabezpieczyć nie tylko siebie , ale i naszych bliskich przed tym cichym zabójcą.

Czasem niewielki stężenie tlenku węgla w powietrzu może doprowadzić do śmierci w przeciągu 30 minut. Ochroną przed takimi sytuacjami , są czujniku czadu, które alarmują domowników o niebezpieczeństwie.

Dzielnicowi na terenie powiatu chojnickiego podczas codziennej służby w swoich rejonach rozmawiają z mieszkańcami. W szczególności poruszają ten temat  z osobami w starszym wieku na temat bezpiecznego korzystania z różnego rodzaju systemów grzewczych.

Obiekty  budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku. Wówczas sprawdzony zostanie stan techniczny przewodów kominowych czy instalacji gazowej.  Jeżeli właściciel nie wykona takiego obowiązku stworzy przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, ale jest też zagrożone karą grzywny.

Aby zminimalizować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zainstalować w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: