Budują superkomputer za 200 mln złotych

Prace budowlane na budowie supernowoczesnego Centrum Kompetencji STOS idą w dobrym kierunku i już wiosną przyszłego roku powstanie światowej klasy centrum gromadzenia i przetwarzania danych.

Obiekt powstaje na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej, przy ul. Traugutta w Gdańsku. Najważniejszym punktem inwestycji będzie bunkier, czyli serwerownia wyposażona w superkomputer. Dzięki niemu będzie można przeprowadzić skomplikowane symulacje, transferowanie, przetwarzanie i archiwizacji, ogromnych zbiorów danych.

Miejsce przeznaczone jest dla pracowników naukowych i zespołów badawczych, studenci będą mogli wziąć udział w takich zespołach badawczych, ale nie będzie tam prowadzonych zajęć dydaktycznych –  powiedział prof. Henryk Krawczyk, dyrektor Centrum Informatycznego TASK

Na parterze zaprojektowano serwerownię, hol, portiernię, showroom oraz pomieszczenia biurowe. Na 1. piętrze powstaną biura z salą konferencyjną oraz zapleczem socjalnym. Na poziomie 2 i 3 znajdą się biura, wentylatornia oraz część techniczna obsługująca serwerownię.

( fot: TTM)
( fot: TTM)

Koszta inwestycji mają wynieść ponad 200 milionów złotych, z czego 90 milionów będzie stanowiła dotacja unijna.

Partnerem Politechniki Gdańskiej w realizowaniu tego projektu jest Telewizja Kablowa Chopin. Będzie to jeden z najnowocześniejszych centrów w Europie. Jego budowa trwa już od 2020 roku i ma zakończyć się w 2022 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: