Nowe stowarzyszenie do walki przeciwko władzom PiS

Wspólna walka o sprawiedliwy podział unijnych pieniędzy na nowe inwestycje w pomorskich miastach i wsiach, równy dostęp do usług publicznych, edukacja samorządowa i klimatyczna, ale przede wszystkim protest przeciwko destrukcyjnej polityce rządu, która uderza w mieszkańców – to główne cele „Samorządów dla Pomorza”, nowej inicjatywy samorządowej, która powstała w piątek w Gdańsku. W jej skład wchodzi kilkudziesięciu wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z pomorskich miast i wsi.

W piątek, 15 października podczas spotkania na gdańskim stadionie przedstawiciele pomorskich miast i wsi powołali do życia pomorski oddział stowarzyszenia „Samorządy dla Polski”. Inicjatywa „Samorządy dla Pomorza” powstaje bezpośrednio po największej od wielu lat wspólnej manifestacji samorządowców w Warszawie, które odbyła się w środę, 13 października pod Sejmem RP. Pomorze to już czwarty regionalny oddział stowarzyszenia po Małopolsce, Mazowszu i Pomorzu Zachodnim.

Samorządowcy na szefową oddziału wybrali prezydent Gdańska, Aleksandrę Dulkiewicz. Do zarządu „Samorządów dla Pomorza” weszli także Marta Makuch – wiceprezydent Słupska, Marek Szczepański – starosta chojnicki, Leszek Sarnowski – starosta sztumski, Daniel Litwin – wójt gminy Potęgowo oraz Magdalena Kołodziejczak – wójt gminy Pruszcz Gdański.

– Samorządy dla Pomorza to inicjatywa, w której każdy samorządowiec znajdzie dla siebie miejsce, niezależnie czy jest z Powiśla, subregionu słupskiego, czy okolic Chojnic. To, czym chcemy się zajmować, to przede wszystkim wspólna reprezentacja interesów przedstawicieli naszych lokalnych gmin, zarówno jeżeli chodzi o nową perspektywę unijną, zmiany podatkowe, czy wreszcie politykę klimatyczną – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i nowopowołana szefowa pomorskiego oddziału stowarzyszenia.

– Gminy na Pomorzu, starostwa i samorząd województwa chcą wspólnie budować lepszą jakość życia swoich mieszkańców i współpracować, żeby dać odpór chęci scentralizowania Polski i zabrania kompetencji naszym wspólnotom lokalnym – powiedział Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i jednocześnie prezes zarządu „Samorządów dla Polski”.

Liderzy lokalnych społeczności podkreślali, że nie będą się skupiać na proteście, ale na pokazywaniu pozytywnej wizji tego, co znaczy samorząd. Przekazanie władzy w Polsce z poziomu komitetu centralnego w ręce sołectw, dzielnic, gmin i powiatów okazało się największym sukcesem Polski w tym stuleciu. Podczas spotkania Gdynię reprezentowała wiceprezydent ds. gospodarki, Katarzyna Gruszecka-Spychała.

– To bardzo ważne, że takie stowarzyszenie powstało i jasno i dobitnie pokazuje, że nie uprawia polityki, ale zajmuje się najważniejszymi sprawami dla wspólnot lokalnych i reprezentuje mieszkańców – mówiła Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Członkowie stowarzyszenia „Samorządy dla Pomorza” chcą przede wszystkim zacieśniać współpracę na wielu płaszczyznach i działać na rzecz swoich mieszkańców ponad podziałami terytorialnymi. Główne cele to: sprawiedliwy podział funduszy w nowej perspektywie unijnej, równy dostęp do usług publicznych dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów, a także edukacja samorządowa i klimatyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: