Niebezpieczny wirus RSV atakuje małe dzieci

Na terenie wielu szpitali dziecięcych w całej Polsce zaczyna powoli brakować miejsc. Sprawcą całej sytuacji jest groźny wirus RSV. Wirus atakuje przede wszystkim małe dzieci.

RSV to nie przelewki. Wirus RSV wywołuje infekcje dróg oddechowych.  W przypadku osób dorosłych i starszych dzieci zakażenie przechodzi zwykle łagodnie. O wiele bardziej narażeni są najmłodsi. Do głównych objawów należą przede wszystkim:

  • kaszel
  • katar
  • podwyższona temperatura
  • trudności w odksztuszaniu wydzieliny

U niemowląt mogą wystąpić również duszności, bezdech , senność czy też przyśpieszone tętno.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia wirusem RSV?

Wirusem możemy się zarazić drogą kropelkową. Jeżeli będziemy przebywać w jednym pomieszczeniu z osobą chorą, która będzie kaszleć lub kichać, istnieje ryzyko zarażenia się. Wirus lubi duża skupiska dzieci takie jak żłobki czy przedszkola.

W jaki sposób możemy się  chronić przed wirusem RSV?

Kluczem jest tutaj  szybka reakcja. Ważne byśmy obserwowali nasze dzieci i nie ignorowali żadnego z objawów. Lekarze sugerują, by dzieciom, które wykazują symptomy choroby, pozwolić zostać w domu.

U wcześniaków wirus może być powodem zapalenia oskrzelików i płuc oraz innych groźnych powikłań jak choćby zapalenie ucha środkowego, a nawet zapalenie mięśnia sercowego.

Specjaliści radzą także, by, podobnie jak w przypadku koronawirusa, przypominać dzieciom  o dystansie , dezynfekcji i maseczce. W ubiegłym roku, ze względu na zdalną naukę dzieci spędzały większość czasu w domu. Poza tym większość z nas zasłaniała usta i nos, dlatego też przeziębień oraz infekcji było więc mniej.

Leku na zakażenia RSV nie ma. Lekarze stosują głównie leczenie objawowe. Dziecku, oprócz medykamentów, podaje się tlen czy środki rozkurczające oskrzela, stosuje się także inhalacje. Niestety, stan niektórych dzieci zarażonych wirusem RSV wymaga przetransportowania na OIOM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: