Wernisaż najnowszej wystawy IPN Gdańsk „Ks. Józef Waląg. „Uniżać się nie będę…”

Otwarcie ekspozycji odbyło się w ramach Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych. IPN Gdańsk oddał również hołd księżom pomordowanym przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Ks. Józef Waląg był kapelanem ZWZ-AK i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, organizatorem samoobrony przed UPA, po II wojnie światowej więziony przez komunistów. Wystawę o bohaterskim kapłanie przygotował dr Jan Hlebowicz, asystent prasowy Oddziału IPN w Gdańsku.

– Ks. Józef Waląg (1910-1997) urodził się w małopolskiej wsi Moszczenica. Od 1942 r. był kapelanem ZWZ-AK. W parafii Łukawiec organizował samoobronę przed Ukraińską Powstańczą Armią. Od stycznia 1946 r. należał do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Był więziony przez komunistyczne władze. Pod zmienionym nazwiskiem wyjechał do Gdańska. Został dyrektorem zwalczanego przez komunistów kościelnego Caritasu. Związany z parafiami w Gdańsku-Oliwie, Sopocie, Pszczółkach, Koźlinach i Krzywym Kole – podkreślał dr Jan Hlebowicz jeszcze przed wernisażem.

Prezentacja wystawy rozpoczęła się w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku. Tutaj delegacja IPN w Gdańsku na czele z dyrektorem oddziału prof. Mirosławem Golonem, naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztofem Drażbą i autorem prezentacji uczestniczyła we Mszy świętej, kondelebrowanej przez arcybiskupa metropolitę gdańskiego Tadeusza Wojdę. Msza sprawowana była w intencji rozpoczęcia roku akademickiego. W trakcie homilli metropolita podkreślił rolę kapłana i nauczyciela akademickiego w przekazywaniu wiedzy i nauki Jezusa Chrystusa. Wspomniana została również ofiara życia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: