Podrobione zegarki i biżuteria w przesyłkach z Chin

Funkcjonariusze z Oddziału Celnego Pocztowego w Pruszczu Gdańskim codziennie kontrolują z wykorzystaniem sprzętu RTG, bardzo duże ilości przesyłek wysyłanych do nas z krajów trzecich.

Ostatnio w przesyłce z Chin ujawnili zegarki i biżuterię oznaczona znakami znanych marek. Ich wartości została oszacowana na kwotę 805 tys. złotych. Udało się to wszystko dzięki wykorzystaniu sprzętu RTG.

W ciągu zaledwie trzech dni funkcjonariusze ujawnili w przesyłkach nadanych w Chinach, 21 sztuk zegarków oraz biżuterię, które oznaczone były znakami znanych marek – poinformowała Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku

Uszczuplenia celne i podatkowe z tego tytułu, na które narażony zostałby Skarb Państwa, gdyby trafiły na rynek to łącznie blisko 177 tys. złotych. Z racji , że znaki towarowe są chronione prawem, zostali powiadomieni reprezentanci właścicieli poszczególnych znaków. Dalsze czynności w sprawie będzie prowadził Dział Dochodzeniowo – Śledczy Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni.

( fot: KAS)
( fot: KAS)

 Zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej „Kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym lub oznaczone takim znakiem towary wprowadza do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2” oraz „Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5” 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: