Bezpłatne badania wykrywające wirusa HIV w słupskim szpitalu

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku do 26 listopada 2021 r. można wykonać bezpłatne badania wykrywające wirusa HIV. Badanie jest anonimowe. Badania w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym wykonywane są w godz. 15.30-18.30.

W punkcie PKD słupskiego szpitala w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania zainteresowane osoby mogą w sposób anonimowy i bezpłatny z badania. Nie jest wymagane skierowanie. W punkcie będzie również można porozmawiać z doradcą, który pomoże ustalić, czy wystąpiło ryzyko zakażenia i czy potrzebne jest badanie.

Badania przeprowadzane są w gabinecie nr 108 w budynku H przy ul. Hubalczyków 1. Poza Europejskim Tygodniem Testowania punkt działa w każdą środę w godz. 15.30-18.30 oraz w pierwszą i drugą sobotę miesiąca w godz. 9.00-15.00. Punkt będzie działać do 10 grudnia.

Samorząd województwa pomorskiego na funkcjonowanie PKD przeznaczył 75 tys. zł. W latach 2012-2019 w Słupsku zostały przebadane 4753 osoby, gdzie u 18 wykryto zakażenie wirusem HIV. Z uwagi na pandemię w 2020 r. w Słupsku przebadano 244 osoby.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia, co najmniej 5 mln spośród prawie 37 mln osób zakażonych HIV jest też zakażonych HCV. W przypadku osób stosujących narkotyki drogą dożylną odsetek ten wzrasta nawet do 90 proc

Przed zakażeniem chroni znajomość dróg zakażenia , a także stosowanie metod zmniejszających ryzyko zakażenia. Są tylko trzy drogi przenoszenia HIV:

  • przez kontakty seksualne
  • przez zakażoną HIV krew
  • z zakażonej HIV matki na jej dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: