Jedna długa rura połączy Władysławowo i Swarzewo

Budowa nowego rurociągu, który połączy pompownie we Władysławowie z oczyszczalnią ścieków w Swarzewie ma się zakończyć na wiosnę. Nowa inwestycja ma przyczynić się do bezawaryjnej pracy.

W 2019 roku doszło do awarii rurociągu w wyniku czego do Zatoki Puckiej wpłynęło kilkaset metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków.

W obrębie ul. Bohaterów Kaszubskich we Władysławowie można zobaczyć rury kanalizacyjne, które są łączone w jedną długą nitkę. Trwa tam właśnie budowa rurociągu o długości 2 tys. 860 metrów pomiędzy pompownią Władysławowo a oczyszczalnią ścieków „Swarzewo”.

Rurociąg w ostatnim okresie ulegał częstym awariom. Postanowiliśmy więc go wyremontować, znaleźliśmy na to pieniądze i mamy nadzieję, że przyczyni się to do bezawaryjnej pracy – powiedział Andrzej Okrasiński, dyrektor Spółki Wodno-Ściekowej „Swarzewo”

Zastosowano przy budowie metodę ciasno pasowaną. Do starego rurociągu wciągany jest nowy rurociąg z rur PEHD.

Rurociągi PE czy PEHD są powszechnie stosowane i  odporne na różnego rodzaju warunki. Ten rurociąg jest zgrzewany, czyli będzie tworzył jedną całość. Pozwala nam stwierdzić,że będzie bezawaryjny – to będzie jedna długa rura – dodaje Okrasiński

Wstępnie inwestycja ma zakończyć się na wiosnę 2022 roku jednak wykonawca zapewnia, że nawet i do lutego. Nowy rurociąg został w całości sfinansowany ze środków Spółki Wodno-Ściekowej „Swarzewo”, a jego koszt to kilka milionów złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: