Wąsaci wygrywają. Jakie badania powinien wykonać każdy Pan?

Pomimo że w dalszym ciągu trwa pandemia koronawirusa nie powinniśmy rezygnować z badań profilaktycznych bądź lekceważyć sygnałów jakie daje nam nasz organizm.

Movember jest akcję ,która zwraca szczególnie uwagę na problemy zdrowotne mężczyzn, zwłaszcza raka jądra i prostaty. Akcja przypomina jak ważne są regularne badania profilaktyczne, ale też samobadanie jąder. Celem akcji jest zachęcenie panów do dbania o zdrowie.

Udział w akcji polega na symbolicznym zapuszczeniu wąsów, gdzie zarost może być naturalny lub doklejony. To znak solidarności z chorującymi, ale też propagowanie regularnego samobadania jąder (młodzi mężczyźni) oraz badań prostaty (starsi panowie). Oba nowotwory, gdy są odpowiednio wcześnie wykryte, dają niemal w 95 proc. wyleczenie.

Zachęcam wszystkich panów do regularnych badań profilaktycznych, które nie wymagają specjalnego przygotowania i wysiłku. To bardzo ważne, aby dbać o zdrowie, bo każda wcześnie wykryta zmiana zwiększa szanse na wyleczenie i powrót do aktywności, a także wydłuża życie  – powiedział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk

Co roku w Polsce na nowotwór jądra choruje ponad 1500 mężczyzn. Rak jądra jest możliwy do wyleczenia niemal w 100-procentach przypadków – trzeba go jednak odpowiednio wcześnie wykryć. Z kolei na nowotwór prostaty każdego roku choruje 15000 mężczyzn. Rak prostaty jest trzecim najbardziej powszechnym nowotworem wśród mężczyzn w Polsce.

Panowie najczęściej zapadają na choroby układu krążenia, nowotwory i cukrzycę. Choroby te są też najczęstszymi przyczynami zgonów u mężczyzn. Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w województwie pomorskim w 2020 r. zmarło 13 767 mężczyzn.

Kampania Movember Polska już od 2014 roku uczy mężczyzn jak dbać o swoje zdrowie. Organizatorem działań nad Wisłą jest Fundacja Kapitan Światełko. Dotychczas kampania dotyczyła wyłącznie zdrowia fizycznego i profilaktyki antynowotworowej. W tym toku organizatorzy i ambasadorzy zdecydowali się również poruszyć kwestię zdrowia psychicznego, kolejnego tematu tabu wśród mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: