Niezwykłe odkrycie w Łupawie pod Słupskiem

W powiecie słupskim pod Łupawą została odnaleziona mogiła sprzed 3,5 tysiąca lat. Okazy , które się w niej znajdowały były wyjątkowe nie tylko w skali samego Pomorza, ale również dla całej Europy Środkowej.

Pod Łupawą w powiecie słupskim odnaleziono mogiłę sprzed 3,5 tysiąca lat, a w niej okazy wyjątkowe w skali nie tylko Pomorza, ale i całej Europy Środkowej.  W kurhanie odnaleziono dobrze zachowane przedmioty, w tym sztylet z drewnianą pochwą, biżuterię, siekierę z brązu, a na niej coś, co najprawdopodobniej było ludzkimi włosami.

W tym rejonie badania archeologiczne prowadzone były od października tego roku. Pracami kierują Katarzyna i Piotr Alagierscy. Kurhan udało się zlokalizować dzięki metodzie LiDAR, czyli lotniczemu skanowaniu powierzchni Ziemi. Na jego trop wpadł archeolog Tomasz Wiktorzak. Znalezione przedmioty muszą jeszcze zostać poddane ekspertyzie, a opracowanie wszystkich danych może zająć jeszcze rok.

W grobie znaleziono między innymi fragmenty drogiej w tamtym czasie biżuterii, drewnianą pochwę na sztylet i siekierę z brązu, a na tej ostatniej także coś, co przypomina ludzkie włosy.

Zachowała się między innymi drewniana pochwa wspomnianego sztyletu. To ewenement w skali Europy Środkowej, w zasadzie takie znaleziska można policzyć na palcach jednej dłoni – mówi Piotr Alagierski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: