Trzy nowe ulice i Plac w Gdańsku

Trzy nowe ulice i jeden nowy plac powstaną w Gdańsku. Niebawem na mapach pojawią się ul. prof. Krzysztofa Skóry na Szadółkach, ul. prof. Marii Hrabowskiej w dzielnicy Święty Wojciech, ul. Hilarego Koprowskiego na Łostowicach oraz plac Porozumienia Gdańskiego w rejonie ul. ks. Jerzego Popiełuszki.

Radni nazwy ulic przegłosowali podczas wczorajszej sesji. Uchwały dotyczące nowych nazw ulic i placu zostały przyjęte jednogłośnie..

Ulica prof. Krzysztofa Skóry

Ulica zlokalizowana jest na Jasieniu na południe od ul. Źródlanej. Konieczność nadania nowej nazwy była związana z wydzieleniem nowych działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe i potrzebą zaprojektowania tam numeracji porządkowej. Z wnioskiem o nadanie nazwy nowej ulicy wystąpił w 2017 roku ówczesny Radny Miasta Gdańska – Łukasz Hamadyk.

Ulica prof. Marii Hrabowskiej 

Ulica, której patronką została prof. Maria Hrabowska położona jest w dziennicy Orunia Górna – Gdańsk Południe na północ od ulicy Borkowskiej. W wyniku realizacja miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na tym terenie wydzielono działki przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Zaprojektowanie tam numeracji porządkowej wymaga nadania ulicy nowej nazwy.

Ulica Hilarego Koprowskiego  

Ulica przebiega na południe od ulicy Świętokrzyskiej w dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe. Z wnioskiem o nadanie nowej nazwy ulicy wystąpiło Stowarzyszenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Plac Porozumienia Gdańskiego 

Plac , który jest położony  na terenach postoczniowych na północ od ulicy Ks. Jerzego Popiełuszki zyskał nową nazwę:  Plac Porozumienia Gdańskiego. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie Budynku Dyrekcji. Na placu pod oknami Dyrekcji stoczniowcy protestowali w latach 70 i 80 XX wieku, w obronie swoich praw i wartości. Plac był również miejscem wydarzeń ważnych, nie tylko dla samego zakładu i jego załogi, ale też dla miasta, regionu czy nawet kraju.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: