Na Pomorzu ZUS wypłacił „czternastki” w kwocie ponad 513 mln

Pomorskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłaciły tzw. czternastą emeryturę blisko 446 tys. emerytów i rencistów. Łączna kwota przeznaczona na ten cel przekroczyła 513 mln zł.

ZUS zakończył kolejną wypłatę dodatkowych świadczeń rocznych czyli tzw. czternastych emerytur. Były one wypłacane od końca października. Pieniądze z ostatniej transzy trafiły do klientów 1 grudnia. Tzw. „czternastka” wyniosła 1250,88 zł brutto i była wypłacana z urzędu. Przysługiwała osobom, które 31 października 2021 r. miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych wymienionych w ustawie, m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego. „Czternastki” nie otrzymały osoby, których prawo do świadczeń było zawieszone.

Pełną kwotę, czyli 1250,88 zł brutto, dostali uprawnieni, których świadczenie podstawowe nie przekroczyło 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali „czternastkę” pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Czternasta emerytura podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy była wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Z dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie były dokonywane potrącenia i egzekucje.
Czternastki podobnie, jak i inne świadczenia klienci ZUS odbierali przede wszystkim bezgotówkowo. Już ponad trzy czwarte z nich posiada i korzysta z rachunku bankowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: