Nowy taryfikator mandatów będzie dotyczył również rowerzystów

Użytkownicy rowerów i e-hulajnóg od końca sierpnia 2021 roku mogą dostać mandat za poruszanie się po chodniku z prędkością niezbliżoną do prędkości pieszego i/lub nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Od 1 stycznia 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów dotyczący wykroczeń w ruchu drogowy. W większości zmiany dotyczą kierowców pojazdów mechanicznych. Ale podwyżki dotyczyć będą także rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych.

W art. 94 Kodeksu wykroczeń pojawił się nowy paragraf 1a o następującym brzmieniu: „kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych”. Nowy przepis dotyczyć będzie więc osób w wieku 10-18 lat, które powinny móc wylegitymować się kartą rowerową.

Nowe przepisy maja spowodować, że więcej młodzieży będzie starać się o otrzymanie karty rowerowej. Pod koniec roku w IV klasach szkół podstawowych ma pojawić się przedmiot „wychowanie komunikacyjne”, którego elementy są obecnie nauczane przy okazji nauki innych przedmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: