Samorządowcy reagują na Lex Czarnek

Trójmiejscy samorządowcy wyrazili obawy co do zmian w prawie oświatowym. Tzw. „lex Czarnek” to ich zdaniem centralizacja szkół, zwiększenie władzy kuratorów i zmniejszenie wpływu samorządów na to, co dzieje się w placówkach, a także niepokojące zmiany dotyczące m.in. zajęć pozalekcyjnych czy programu nauczania wiedzy o społeczeństwie. Obawy potwierdzają też opinie prawne stowarzyszeń i organizacji.

We wtorek, 4 stycznia nad nową wersją prawa oświatowego mają pochylić się sejmowe Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży i Komisja Obrony Narodowej.

Pojawienie się tego tematu w planie prac legislacyjnych zmobilizowało pomorskich samorządowców do zabrania głosu i obrania wspólnego stanowiska w tej sprawie. W poniedziałek przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, na której włodarze Trójmiasta, ale i innych samorządów z Pomorza podzieli się swoimi obawami dotyczącymi propozycji Ministra Edukacji i Nauki.

Na miejscu pojawili się m.in. samorządowcy z Gdyni, Gdańska, Sopotu, Słupska, Pucka, Malborka, Kwidzyna, Pruszcza Gdańskiego, Starogardu Gdańskiego, Redy, Krynicy Morskiej, Linii czy Sztumu oraz przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego czy kampanii Wolna Szkoła. Gdynię reprezentowali prezydent Wojciech Szczurek oraz wiceprezydent ds. jakości życia, Bartosz Bartoszewicz.

Minister Czarnek podkreślał wielokrotnie, że miasta robią co chcą w kwestii edukacji.

 – Rady rodziców nie wyraziły zgody na wejście tego typu edukacji do szkół. Rodzice mają absolutne prawo, żeby wychowywać swoje dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem – powiedział szef MEiN.

Dodał, że „forsowanie w Gdańsku edukacji seksualnej typu +B+ – takiej demoralizującej – jest rzeczą niebywałą”. Będziemy się temu sprzeciwiać – zapowiedział.

W szkołach obowiązują podstawy programowe i w oparciu o te podstawy szkoła uczy rozmaitych przedmiotów. Jest nadzór pedagogiczny i tego będziemy pilnować – powiedział Czarnek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: