Zakładali fikcyjne firmy. ZUS stracił ponad sześć milionów złotych

Pomagali zakładać fikcyjne firmy kobietom w ciąży, by te mogły dostawać zasiłki. ZUS stracił ponad sześć milionów złotych.

Prokuratura Regionalna w Gdańsku zakończyła gigantyczne śledztwo w sprawie wyłudzania zasiłków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przed sądem stanie 146 osób. ZUS stracił w ten sposób ponad sześć milionów złotych, a oskarżeni mają ponad 850 zarzutów. Przestępczy proceder trwał od połowy 2015 roku. Organizatorami były trzy osoby, reprezentujące spółkę zarejestrowaną w Warszawie, a działającą w Wejherowie.

Oskarżeni oferowali kobietom w ciąży założenie na ich dane fikcyjnej działalności gospodarczej w celu uzyskania zasiłków macierzyńskich i chorobowych. Pilnowali również wszystkich formalności, a także opłacali z własnych środków jedną wysoką składkę , by móc nabyć prawo do świadczeń.

Wprowadzając w ten sposób w błąd pracowników ZUS co do faktycznego prowadzenia działalności gospodarczych, doprowadzali do wypłaty nienależnych świadczeń. Na skutek nielegalnego procederu 149 kobiet  uzyskało lub usiłowało uzyskać nienależne świadczenia z tytułu zasiłków macierzyńskich i chorobowych – powiedziała prokurator Marzena Muklewicz z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Z racji że składka była opłacana w najwyższej kwocie, świadczenia macierzyńskie również były wysokie i wynosiły przeciętnie około 83 tysięcy złotych. Kobiety po otrzymaniu świadczenia zwracały organizatorom procederu kwotę opłaconej składki, a następnie przekazywały połowę uzyskiwanych zasiłków.

ZUS na skutek przyznania nienależnych świadczeń poniósł stratę w wysokości  ponad sześć i pół miliona złotych.

Teraz oskarżeni odpowiedzą za oszustwo, podrabianie dokumentów i składanie fałszywych zeznań. Grozi im dziesięć lat więzienia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: