Polacy nie dostaną L4 na wypalenie zawodowe w 2022 roku

Wypalenie zawodowe to coraz częstszy problem , który dotyka wielu Polaków. Objawia się ono ogólnym wyczerpaniem , dystansem do wykonywanej pracy, a  także spadkiem profesjonalizmu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zdefiniowała wypalenie zawodowe, jako syndrom wynikający z przewlekłego stresu w miejscu pracy, który nie został skutecznie opanowany.

Od 1 stycznia 2022 roku weszła w życie zaktualizowana przez WHO Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11), gdzie wypalenie zawodowe znalazło się z kodem QD85, obok takich czynników jak problemy dotyczące zatrudnienia czy związane z bezrobociem.

Niektórym wydawało się, że w związku ze zmianami w klasyfikacji chorób, od tego roku będę mogli skorzystać z tego powodu ze zwolnień lekarskich. Okazuje się jednak , że nie jest to oczywiste.

Zwolnienie lekarskie spowodowane wypaleniem zawodowym nie może być wystawiane od 1 stycznia z dwóch powodów.Po pierwsze najnowsza wersja Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych jest w Polsce obecnie dopiero tłumaczona, a zakończenie prac zapowiadane jest dopiero na 30 czerwca 2023 r. Do tego czasu nadal obowiązuje poprzednia wersja klasyfikacji (ICD-10), które nie upoważnia lekarzy do wystawiania zwolnień z powodu objawów wypalenia zawodowego.

Zdaniem ekspertów wypalanie zawodowe nie powinno być traktowane w świetle obowiązujących przepisów, jako osobna jednostka chorobowa, będąca bezpośrednią podstawą do wystawienia zwolnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: