Województwo mazowieckie i pomorskie z największą liczbą przypadków Omikronu

Najwięcej przypadków Omikronu odnotowywanych jest w województwie mazowieckim i pomorskim.

Najwięcej przypadków Omikronu notujemy w woj. mazowieckim i pomorskim. We wtorek mieliśmy 33 przypadki w woj. mazowieckim, a blisko 20 na Pomorzu. Pozostałe województwa oscylują w granicach do 10 przypadków – przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz

Biorąc pod uwagę liczbę nowych przypadków zakażenia koronawirusem , we wtorek odnotowano 737 nowych przypadków na Pomorzu, z czego 368 dotyczyło Trójmiasta.

Codziennie w Ministerstwie Zdrowia trwają analizy tego, czy obecny wzrost zakażeń w Polsce jest zachwianiem trendu spadkowego, czy też może być już odwróceniem tego trendu i przejściem w powolne wzrosty.

W tej chwili udział wariantu omikron w nowych zakażeniach wynosi około 2,5 proc. Mamy do czynienia z przyśpieszeniem, ponieważ w ubiegłym tygodniu było to  tylko 1 proc. – powiedział Andrusiewicz

Zdaniem rzecznika w przyszłym tygodniu można spodziewać się około 200 zakażeń omikronem.

Próbki z Pomorza pod kątem analizy wariantu patogenu są wysyłane do laboratorium w Olsztynie. Nie wszystkie zakażenia są jednak poddawane badaniom. Służby sanitarne wybierają część próbek w sposób losowy, a część jest selekcjonowana do dalszych testów ze względu na wystąpienie. Wariant Omikron został po raz pierwszy rozpoznany w I połowie listopada 2021 r. u pacjenta w Botswanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: