Podwyżki cen biletów PKP Intercity

Spółka PKP Intercity bez wcześniejszej zapowiedzi ogłosiła zmianę cen biletów na wszystkich obsługiwanych trasach.

Swoją decyzję przedstawiciele argumentują tym, że należy dostosować ceny biletów do aktualnej sytuacji na polskim rynku. Nowe stawki mają zacząć obowiązywać już od 13 stycznia 2022 roku. W użyciu pozostanie pięć progów cenowych. Trzy pierwsze zniżki po zmianie wynosić będą 15, 30 i 45 proc. od podstawowej ceny. Natomiast dwa pozostałe progi, czyli Promo Plus i Super Promo pozostaną także w użyciu, jednak w nieco okrojonej wersji. Można będzie z nich skorzystać, kupując przejazd o mniej popularnych porach, np. w niedzielę rano.

Bilet Taniomiastowy

Znany dobrze pasażerom bilet, pozwalał na tanie przemieszczanie się międzymiastowe.  Ceny zostały podniesione, a zasięg ważności biletu został znacznie okrojony.

Bilety okresowe

Podwyżka nie ominęła także cen biletów okresowych. Pasażerowie, którzy podróżują codziennie, muszą liczyć się z droższymi biletami miesięcznym. Bilety weekendowe, które działały na zasadzie tam i z powrotem zostają zupełnie zlikwidowane.

Spółka w zamian za wyższe ceny biletów  zaproponowała oferty Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max. Dzięki tym biletom, od północy we wtorek do godziny 15:00 w czwartek, pasażerowie będą mogli zrealizować dowolną ilość przejazdów.

Multiprzejazd:
Przejazdy TLK lub IC
II klasa – 119 zł
I klasa – 159 zł

Multiprzejazd Max:
Przejazdy wszystkimi pociągami PKP
II klasa – 239 zł
I klasa – 396 zł

Przedstawiciele spółki tłumaczą wyższe ceny usług tym, że nastąpił wzrost wysokości opłat za energię trakcyjną. Również ogrom środków finansowych został przeznaczony na modernizacje wagonów oraz elementów technicznych pociągów.

Jest to pierwsza taka zmiana od 9 lat, a koszt funkcjonowania PKP w przeliczeniu na jednego pasażera wzrósł w tym czasie o ok. 30 procent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: