Czy doszło do wycieku danych osobowych w gdańskim budżecie obywatelskim?

Na stronach Budżetu Obywatelskiego miasta Gdańska od kilku miesięcy miały być dostępne dane osób popierających jeden z projektów. Miasto twierdzi, że w tej sytuacji nie doszło do wycieku danych.

Sprawa zaczęła się od wpisu na profilu Facebookowym Budyniowo.

Mija właśnie kolejny miesiąc, jak na stronach z projektami Budżetu Obywatelskiego znajdują się pełne dane osób wspierających „Doposażenie placów zabaw w Parku im. Reagana” – imię, nazwisko, pełen adres zamieszkania oraz podpisy – napisali administratorzy fanpag’a.

Tymczasem władze miasta przekonują, że do wycieku danych nie doszło.

Oświadczenie w sprawie nieprawdziwych informacji o wycieku danych z Budżetu Obywatelskiego

W związku z tym, że w przestrzeni medialnej pojawiły się nieprawdziwe informacje o wycieku danych z gdańskiej platformy Budżetu Obywatelskiego, Sylwia Betlej – p.o. Dyrektor Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami informuje:

  1. Nieprawdą jest, że doszło do wycieku danych z systemu Budżetu Obywatelskiego.
  2. Listy poparcia wniosków zostały załączone przez autorów projektów, którzy samodzielnie umieszczali i opisywali je w systemie oraz dodawali załączniki.
  3. Listy poparcia zostały załączone przez dwóch wnioskodawców do czterech projektów.
  4. Podpisy poparcia projektu są wymagane ustawowo, zbierane przez wnioskodawców i składane wraz z projektem. W powyższym przypadku, prawdopodobnie omyłkowo, zostały też dołączone do systemu.
  5. Niezwłocznie po otrzymaniu informacji, że użytkownicy systemu (dwóch wnioskodawców) opublikowali dane osobowe, załączniki zostały usunięte z systemu, a podjęcie dalszych działań będzie uzależnione od konsultacji z Inspektorem Ochrony Danych.
  6. W tej edycji Budżetu Obywatelskiego złożono ponad 700 wniosków. Na etapie weryfikacji są one edytowane także przez wnioskodawców. Dbając o jak najszerszą informację o złożonych projektach udostępniamy dla mieszkańców wszystkie opisy projektów wraz z informacją o weryfikacji. W przypadku czterech wniosków, złożonych przez dwóch wnioskodawców, załączono także listy, co nie zostało zauważone przed głosowaniem. W przyszłej edycji wprowadzimy na każdym etapie, dodatkowe zabezpieczenia przy weryfikacji załączników.

Komu zatem wierzyć? Jest to kolejna sytuacja pozostawiająca znak zapytania pod Budżetem Obywatelskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: