GIF wycofuje popularne tabletki pomagające palaczom rzucić palenie

Tabletki, które pomagają palaczom w rzuceniu palenia mają wadę. Nieprawidłowości spowodowały, że tabletek nie powinno się stosować.

Popularny preparat Tabex stosowany jest przez osoby rzucające palenie. Ma on pomóc im w procesie rzucania nałogu, a także redukować objawy „odstawienia”. Niestety, jedna seria produktu zawiera wadę jakościową.

Do Głównego Inspektoratu Sanitarnego wpłynął protokół badania , który został wykonany przez Narodowy Instytut Leków.  Z dokumentu wynika , że produkt nie spełnia wymagań specyfikacji w zakresie „parametru zawartości zanieczyszczeń”. W tym przypadku chodzi o zawartość N-formylcitisine.

N-formylcitisine to alkaloid z grupy cytyzyn. Ma on na celu pobudzanie układu nerwowego w taki sposób, jak nikotyna. Związek ten występuje w wielu produktach wspomagających walkę z nałogiem – poinformował  serwis ABC Zdrowie

Sopharma Warszawa,  która jest podmiotem odpowiedzialnym za tabletki Tabex potwierdziła wynik badań, a także wskazała na konieczność wycofania z obrotu wadliwej serii. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zatwierdził tę decyzję.

Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności – poinformował GIF

Podano również szczegóły dotyczące wadliwego produktu. Chodzi o Tabex, 1,5 mg w postaci tabletek powlekanych o numerze serii 31120 z datą ważności oznaczoną na 30.11.2022 r.

To kolejny taki przypadek. Pod koniec 2021 roku GIF wycofał już jedną serię tego leku z aptek w całym kraju.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: