Policja z Sopotu namierzyła dwóch kieszonkowców

Dzięki działaniom kryminalnych z Sopotu ustalono tożsamość dwóch kieszonkowców, którzy okradli wsiadającą do pociągu kobietę, a następnie przy użyciu jej karty płatniczej próbowali wypłacić pieniądze z bankomatu oraz zapłacić zbliżeniowo za towar w sklepie.

Poszukiwani operacyjnie 53-latek i 55-latek bez stałego miejsca pobytu zostali zatrzymani na terenie Wrzeszcza przez miejscowych policjantów i przekazani sopockim stróżom prawa. Wczoraj usłyszeli oni zarzuty wspólnej kradzieży oraz usiłowania kradzieży z włamaniem w warunkach recydywy. Dziś policjanci doprowadzą podejrzanych do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie środków zapobiegawczych.

W listopadzie 2021 roku do policjantów z Poznania zgłosiła się pewna kobieta i powiadomiła, że została okradziona w pociągu, do którego wsiadła w Sopocie. Z informacji przekazanych przez pokrzywdzoną wynikało, że sprawca ukradł z jej torebki portfel z zawartością pieniędzy, dokumentów oraz kart płatniczych, a następnie za pomocą skradzionej karty trzykrotnie próbował wypłacić z bankomatu pieniądze w kwocie 50 zł. Z uwagi na fakt, iż sprawca nie znał kodu PIN do karty, nie udało mu się wypłacić tych pieniędzy. Ponadto próbował on też zapłacić zbliżeniowo w sklepie za towar, ale karta została wcześniej zablokowana przez system bankowy i tej transakcji nie udało mu się także wykonać.

Informacje o tym zdarzeniu trafiły do sopockich policjantów i kryminalni natychmiast zajęli się sprawą. Funkcjonariusze szczegółowo sprawdzili informacje, które zdobyli w sprawie oraz przeanalizowali zapisy monitoringów znajdujących się na terenie Sopotu. W wyniku tych działań ustalili oni, że związek ze sprawą ma nie jeden, a dwóch sprawców, którzy krótko po tym, jak kobieta wsiadła do pociągu, stworzyli sztuczny tłok i okradli przeciskającą się obok nich pokrzywdzoną.

Ponadto po kradzieży wspólnie próbowali wypłacić pieniądze z bankomatu i zapłacić zbliżeniowo w sklepie. Podjęte przez policjantów z wydziału kryminalnego czynności doprowadziły też do ustalenia tożsamości obu sprawców. Okazało się, są to: 53- i 55-latek, którzy nie mają stałego miejsca pobytu i wcześniej byli już notowali za kradzieże kieszonkowe. Sopoccy policjanci wszczęli za mężczyznami poszukiwania operacyjne i w minioną niedzielę 53-latek i jego 55-letni wspólnik zostali zatrzymani na terenie Wrzeszcza przez gdańskich funkcjonariuszy. Sprawcy od razu zostali przekazani sopockim stróżom prawa.

Na podstawie zebranych dowodów policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego sopockiej komendy ogłosili zatrzymanym mężczyznom zarzut wspólnej kradzieży portfela z zawartością pieniędzy, dokumentów i kart płatniczych oraz cztery zarzuty usiłowania kradzieży z włamaniem pieniędzy. Wszystkie te zarzuty podejrzani usłyszeli w recydywie i przyznali się do tych przestępstw. Dziś policjanci doprowadzą podejrzanych do Prokuratury Rejonowej w Sopocie z wnioskiem o zastosowanie wobec mężczyzn środków zapobiegawczych.

Za kradzież z włamaniem grozi do 10 lat więzienia. Przestępstwo kradzieży zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Popełnienie tych przestępstw w warunkach recydywy skutkuje tym, że sąd może wymierzyć karę zwiększoną o połowę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: