Polska w czołówce na świecie pod względem zgonów covidowych

W Polsce jest już ponad 4,2 mln osób zakażonych koronawirusem. Ponad 100 000  z nich zmarło.

Nasz kraj znajduje się na 3 miejscu pod względem zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców. Czwarta fala niesie ze sobą również rekordowa liczba osób hospitalizowanych. Niestety prognozy  nie napawają optymizmem.

Próg  100 tys. zgonów związanych z pandemią koronawirusa przekroczyło do tej pory 15 państw na świecie. W poniedziałek do tego grona dołączyła również Polska. Po względem zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców z 16. miejsca właśnie wskoczyliśmy na podium, bo zajmujemy trzecie miejsce wśród tych krajów, które również przekroczyły barierę 100 tys. zgonów.

Oprócz rosnącej liczby zgonów odnotowujemy także największe obłożenie łóżek covidowych w polskich szpitalach. Aktualnie hospitalizowanych jest ponad 18 tysięcy osób, z czego 1800 osób jest podłączonych jest do respiratorów.

Dziś mamy ponad 19 tys. zajętych łóżek przez pacjentów covidowych. Wejście z takiego pułapu w kolejną o wiele mocniejszą falę  może być fatalne w skutkach. Nasz system jest przygotowany na trochę ponad 30 tys. osób. Oczywiście jesteśmy w stanie szukać kolejnych kilku czy nawet kilkunastu tysięcy miejsc, ale to będzie absolutne maksimum możliwości. I to nie tylko infrastruktury szpitalnej, ale lekarzy i pracowników medycznych. Czarny scenariusz to 60 tys. łóżek zajętych przez pacjentów z koronawirusem. – przekazał Adam Niedzielski , minister zdrowia

Skuteczniejsze w walce z epidemią koronawirusa są szczepienia. Tu również nie napawają one optymizmem. Polska wśród krajów europejskich pod względem liczby zaszczepionych mieszkańców znajduje się na 23. miejscu.

Mniej zaszczepionych jest jedynie w Chorwacji, Słowacji, Rumuni i Bułgarii.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: