Specjalne boje zmierzą falowanie morza w rejonie Półwyspu Helskiego

Rozpoczynają się właśnie pierwsze kompleksowe badania dotyczące falowania, prądów, a także procesów brzegowych Półwyspu Helskiego.

Specjalistyczne modele na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni wykona Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk.

30 grudnia 2021 roku została podpisana umowa pomiędzy Dyrektorem Urzędu Morskiego w Gdyni a Instytutem Budownictwa Wodnego PAN na wykonywanie monitoringu i modelowania matematycznego procesów hydro- i litodynamicznych wokół Półwyspu Helskiego.

Mamy nadzieję, że pozyskamy wiedzę na temat tego jak brzeg może się zmieniać, jak działają poszczególne stosowane przez nas zabezpieczenia – powiedziała Anna Stelmaszczyk – Świerczyńska z urzędu

Prowadzone prace pozwolą również na określenie stopnia zagrożenia Półwyspu Helskiego erozją brzegu oraz powodzią od strony wód morskich. Zestawy specjalistycznych boi , które mierzą falowanie, wiatr, poziom morza, kierunek transportu osadów będą zainstalowane na wysokości Jastrzębiej Góry, Kuźnicy (od strony morskiej) i Jastarni (zatokowej) oraz na wysokości Pucka.

Pomiary,  a w późniejszym etapie prace nad ogólnodostępnym modelem mają potrwać cztery lata. Największe szkody na półwyspie Helskim powodują północno-wschodnie wiatry.

Rejestrowane dane pomiarowe i otrzymywane wyniki modelowania numerycznego udostępniane będą obywatelom w trybie on-line.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: