Tarcza antyinflacyjna 2.0. Będą nowe obniżki podatków

Premier  Mateusz Morawiecki przedstawił projekt wprowadzający kolejne rozwiązania, które pozwolą pomóc w przyhamowaniu szalejącej inflacji.

Szef rządu zapowiedział między innymi obniżenie podatku VAT na żywność do zera, a także obniżkę VAT na paliwo.

Tarcza antyinflacyjną 2.0. ma zadziałać na całe państwo i pomóc zostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzy – powiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki

Obniżenie podatku VAT na żywność

Aby zniwelować skutki inflacji i obecnej drożyzny jedną z propozycji rządu jest obniżka podatku VAT na żywność. Szef rządu zaapelował również do przedsiębiorców handlujących towarami żywnościowymi, aby obniżyli ceny artykułów. VAT na żywność ma zostać obniżony do zera. Nie poinformowano jednak na razie, które produkty zostaną objęte nową stawką.

Obniżka VAT na paliwo

Inną propozycją jaką zaproponował polski rząd jest obniżenie do 8 proc. podatku VAT na paliwo. Stawka ta będzie obowiązywać 6 miesięcy. Obniżka ma być już  widoczna już za trzy tygodnie. Zdaniem premiera kierowcy mogą liczyć na spadek cen o 60 gr na litrze.

Gaz, ciepło i nawozy

Na kolejne cztery miesiące zostanie obniżony także VAT na prąd (do 5 procent) i VAT na ciepło, czyli ogrzewanie mieszkań kaloryferami (do 5 procent). Zniesiony zostanie również podatek na gaz. Rząd zdecydował się też na obniżenie do zera VAT-u na nawozy.

Walka z inflacją ma kosztować budżet Państwa około 20 mld złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: