Chorzy na COVID-19 mogą zarażać nawet po odbyciu izolacji

Naukowcy z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii ustalili , że u jednej na dziesięć zakażonych osób koronawirus SARS-CoV-2 może być ciągle aktywny po dziesięciu dniach izolacji. Oznacza to, że taka osoba będzie roznosiła zakażenie.

Pracę opublikowano na łamach International Journal of Infectious Diseases. Do swoich badań naukowcy wykorzystali nowy test, który pokazuje czy wirus SARS-CoV-2 jest aktywny.

Standardowy test PCR wykrywa jedynie cząstki wirusa, które świadczą o jego obecności w organizmie. Nie wykrywa jego aktywności. W grupie 176 osób zakażonych, które zostały przebadane nowym testem okazało się, że po dziesięciu dniach izolacji 13 procent miało aktywnego wirusa.  Wśród nich byli również  pacjenci u których wirus pozostawał aktywny przez 68 dni.

Z medycznego punktu widzenia ci pacjenci niczym się nie wyróżniali. Nie mieli żadnych charakterystycznych cech – powiedziała prof. Lorna Harries z Uniwersytetu Exeter

Test według autorów badania, byłby bardzo przydatny w miejscach, gdzie przebywają ludzie szczególnie narażeni na zakażenie.

Takimi miejscami są domy opieki, gdzie powracający ludzie po przebyciu choroby mogą ciągle zakażać innych, a przez to stanowić poważny problem dla zdrowia publicznego – powiedział autor badania, Merlin Davies z Uniwersytetu Exeter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: