Korzystanie z telefonu podczas jazdy. Policja ostrzega

Korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem jest złamaniem przepisów. Trzymanie  słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem odwraca jego uwagę od sytuacji na drodze i może spowodować zagrożenie.

Policjanci z  gdańskiej drogówki w czasie wykonywania codziennej służby, realizują swoje zadania , których głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach. Reagują na każde niewłaściwe i niezgodne z prawem zachowania kierujących pojazdami. Jednym z nich jest właśnie korzystanie z telefonu komórkowego. W 2021 roku w Gdańsku policjanci ujawnili 928 takich wykroczeń.

Pisanie wiadomości tekstowej czy też wybieranie numeru telefonu sprawia, że przez kilka sekund kierujący nie patrzy na drogę. Telefon rozprasza kierowcę , a także odrywa jego wzrok od drogi. Korzystanie  z telefonu to nie tylko rozmowa. Zabronione jest także pisanie wiadomości, przeglądanie Internetu,  czy przewijanie  menu.

Temat dotyczy również rowerzysty ,a od 1 czerwca 2021 roku również pieszy powinien powstrzymać się przed zabawą swoim smart fonem.

Jeżeli kierujący pojazdem nie może obejść się bez telefonu bo stanowi on jego narzędzie pracy, wówczas powinien wyposażyć się w zestaw głośnomówiący lub zestaw słuchawkowy. Sprzęt ten umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej i kierowanie pojazdem bez potrzeby odrywania wzroku od drogi.

Zgodnie z obowiązującym taryfikatorem od 1 stycznia 2022 roku za łamanie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce grozi mandat w wysokości 500 zł oraz 5 punktów karnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: