Słynny żaglowiec „Pogoria” ma nowego armatora

Pod koniec ubiegłego roku legendarny żaglowiec „Pogoria” zmienił armatora. Został nim Pomorski Związek Żeglarski. Z tej okazji w piątek, 14 stycznia odbyło się symboliczne przekazanie jednostki oraz uroczyste podniesienie bandery.

Nowy armator żaglowca został wyłoniony w konkursie na prowadzenie Biura Armatorskiego „Pogorii”. Jego wynik ogłoszony został 30 października, a podmiotem któremu powierzono zadanie okazał się Pomorski Związek Żeglarski. Do końca roku trwały procedury formalne. Związek otrzymał wpis do rejestru armatorów Izby Morskiej, a także utworzył Biuro Armatorskie. Jego dyrektorem został Andrzej Szklarski – doświadczony kapitan jachtowy i instruktor żeglarstwa oraz kierownik Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych Uniwersytetu Morskiego. Pod koniec roku, 27 grudnia, miało miejsce przekazanie techniczne jednostki, natomiast w piątek, 14 stycznia – symboliczne podniesienie bandery na żaglowcu.

Uroczystość odbyła się w Marinie Yacht Park w Gdyni. Udział w niej wzięli przedstawieciele Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

– Bardzo się cieszę, że prezes Witkowski i Pomorski Związek Żeglarstwa podjęli to wyzwanie. Bądź co bądź „Pogoria” to żaglowiec z długoletnimi tradycjami, którego działalność i dotychczasowe funkcjonowanie wniosły wiele dobrego w rozwój całej kultury morskiej, edukacji morskiej i samego żeglarstwa. Na pewno prowadzenie i bycie armatorem takiego żaglowca to duże wyzwanie. Pomysły – których prezesowi Witkowskiemu, jak i przedstawicielom Pomorskiego Związku Żeglarskiego, z pewnością nie brakuje – mogą tylko napawać optymizmem, że będzie to żaglowiec pozwalający całej społeczności żeglarskiej w różnym wieku skorzystać z tych możliwości – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego // fot. Magdalena Czernek

Bezpośrednio przy „Pogorii” pracować będzie sztab doświadczonych osób. Za eksploatacje jednostki odpowiadał będzie wspomniany dyrektor Biura Armatorskiego – Andrzej Szklarski. Za organizację rejsów odpowie Anna Kocur. Kapitanami jednostki pozostaną Andrzej Witowski i Tomasz Orlean, którzy od lat dowodzą jednostce.

– Pomorski Związek Żeglarski, który został od początku tego roku armatorem, chciałby tę „Pogorię” użytkować w ten sposób, żeby to, co najlepsze do tej pory w „Pogorii” było – tj. szkolenie młodzieży z całej Polski – było dalej kontynuowane. Ale również, żeby otworzyć „Pogorię” w każdym możliwym czasie dla turystów, dla mieszkańców, dla młodzieży szkolnej – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

W minionym tygodniu na „Pogorii” gościli dyrektorzy szkół podstawowych i średnich zarówno z Gdyni, jak i z całego województwa pomorskiego. Zostali oni zaproszeni, by poznać jednostkę oraz jej możliwości.

– Teraz czekamy od nich na informację, jakiego typu zajęcia przy pomocy załogi stałej – kapitanów, którzy wiele przeszli, wiele rejsów odbyli – czy też samych nauczycieli geografii, historii fizyki, chcieliby tutaj ze swoimi klasami odbyć – wyjaśnia prezes Witkowski.

Zajęcia miałyby zacząć się od 14 lutego, kiedy to „Pogoria” wróci z remontu. Jednostkę czeka szczegółowy przegląd, a także malowanie powierzchni dennych kadłuba, serwis silnika, agregatów oraz żagli.

Pomorski Związek Żeglarski zrzesza osoby, które zaczynają swoją przygodę z żeglarstwem, a następnie kontynuują swoją edukację morską pływając na jednostkach o rozmaitych klasach i właściwościach.

– Wisienką na torcie tego wychowania morskiego, czy poznawania żeglowania, jest płynięcie na żaglowcu. Tutaj, mając barkentynę – flagową jednostkę Polskiego Związku Żeglarskiego – chcemy aby tę edukację morską zakończyć właśnie rejsem na „Pogorii” – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

„Pogoria” została zaprojektowana przez inż. Zygmunta Chorenia i zbudowana w 1980 roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Jednostka jest trójmasztową barkentyną. Jej całkowita długość wynosi 41,3 metra, szerokość 8 metrów, a zanurzenie – 3,6 metra. W ciągu przeszło 40. lat rejsów „Pogoria” zapisała na swoim koncie m.in.: okrążenie świata, wyprawa do Antarktyki czy opłynięcie przylądka Horn. Od teraz jej armatorem jest Pomorski Związek Żeglarstwa, a jej macierzystym portem – Gdynia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: