Gdynia gotowa do przyjęcia uchodźców z Ukrainy

Gdynia jest gotowa i czeka na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Ludzi, których wojna zmusiła do ucieczki z własnego domu i kraju. Do naszego miasta docierają już pierwsi uchodźcy. Kilkudniowe zakwaterowanie będzie możliwe w halach Gdyńskiego Centrum Sportu, a rodziny z dziećmi – lub osoby, które zostaną u nas na dłużej – już mogą się zatrzymać w Schronisku Młodzieżowym przy ul. Energetyków 13 A.

W Gdyni przygotowano około 400 miejsc dla uchodźców z Ukrainy. Pierwsi z nich już trafili do naszego miasta. Do Polski przyjeżdżają całymi rodzinami, w pojedynkę, ale bardzo często trafiają tu tylko kobiety z dziećmi. Dorośli mężczyźni zostają na Ukrainie, by bohatersko walczyć o wolność i niepodległość swojego kraju.

Dla uchodźców z Ukrainy w Gdyni będzie dostępna specjalna infolinia: +48 723 236 666, czynna od piątku, 25 lutego od godz. 18:00 i obsługiwana całodobowo w języku ukraińskim. Infolinia przeznaczona jest dla osób poszukujących wsparcia w postaci: noclegu, posiłku, pomocy psychologicznej lub objaśnienia procedur.

Na portalu miasta jest również dostępna zakładka Gdynia dla Ukrainy (materiały w jęz. polskim).

– Od pierwszych godzin tej haniebnej napaści Rosji na wolną Ukrainę, Gdynia przygotowuje się do przyjęcia obywateli Ukrainy, którzy mogą do nas trafić, uciekając przed tą dramatyczną wojną. Na dzisiaj, na bazie infrastruktury społecznej, przygotowaliśmy w Gdyni 400 miejsc noclegowych, które w bardzo krótkim czasie jesteśmy w stanie dostosować do potrzeb uchodźców. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, będziemy rozszerzać tę ofertę – informuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Przyjeżdżające do Gdyni rodziny z dziećmi, lub osoby z koniecznością dłuższego pobytu, będą zakwaterowane w Schronisku Młodzieżowym przy ul. Energetyków 13 A. W tej chwili są tam przygotowane 132 miejsca.

– Nasze Schronisko Młodzieżowe jest gotowe na przyjęcie rodzin z Ukrainy oraz wszystkich osób, które potrzebują schronienia. Dysponujemy 132 miejscami noclegowymi oraz w razie potrzeby możemy je powiększyć. Na sali konferencyjnej umieścimy dodatkowe, doraźne łóżka polowe z szafkami – mówi Jolanta Złoch ze Szkolnego Schroniska Młodzieżowego.

Kryzysowe zakwaterowanie jest także przygotowywane w halach Gdyńskiego Centrum Sportu. Obiekt będzie tak doposażony, aby posiadał jeszcze większą liczbę sanitariatów. Jeśli się okaże, że i ta baza to za mało w stosunku do ilości napływających obywateli Ukrainy, w mieście zostaną uruchomione dodatkowe miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: