500+ i Rodzinny Kapitał Opiekuńczy dla uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy dzięki specustawie będą mieli dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia, w tym do świadczeń 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego.

Uchodźcy aby złożyć wniosek o środki muszą mieć PESEL, konto w banku w Polsce i polski numer telefonu. Wnioski w języku ukraińskim wkrótce uruchomi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. .

W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Specustawa skraca ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego – poinformował Krzysztof Cieszyński, rzecznik prasowy ZUS

Dzięki nowym przepisom uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do wsparcia w postaci świadczenia 500+, Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, bonu żłobkowego czy też wyprawki szkolnej. Świadczenia mają przysługiwać na takich samych zasadach jak dla innych uprawionych.

Uchodźcy ze wsparcia będą mogli korzystać przez okres zamieszkania czy pobytu z dziećmi w Polsce.

 Wnioski o świadczenia w języku ukraińskim będą dostępne już wkrótce. Będzie można je składać wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS) – przekazał Krzysztof Cieszyński

System wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: