Nowatorskie zabiegi w Kaszubskim Centrum Chorób Serca i Naczyń

Innowacyjne zabiegi aterektomi orbitalnej , które dotyczą zwężeń w tętnicach wieńcowych zostały przeprowadzone przez lekarzy w wejherowskim szpitalu.

Wejherowo jest czwartą lokalizacją w Polsce, gdzie takie zabiegi miały miejsce.

Zespół Pracowni Kardiologii Interwencyjnej Kaszubskiego Centrum Chorób Serca i Naczyń przeprowadził 6 udanych zabiegów aterektomii orbitalnej – poinformowały Szpitale Pomorskie

Zabieg aterektomi orbitalnej jest to procedura leczenia silnie zwapniałych zwężeń w tętnicach wieńcowych, które nie poddają się klasycznej angioplastyce balonowej. Technologia ta dotarła do Europy dopiero w ubiegłym roku. Stosowano ją jednak z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych.

( fot. szpiatalepomorskie.eu)
( fot. szpiatalepomorskie.eu)

Amerykańcy specjaliści nadzorowali i mieli stałą łączność z polskimi lekarzami. Jedna z takich operacji została nagrana i w przyszłości nagranie będzie wykorzystywane jako materiał dydaktyczny. Taka technologia była stosowana do tej pory tylko w 3 ośrodkach uniwersyteckich: w Białymstoku, Krakowie i Warszawie.

Dr Łukasz Lewicki otrzymał certyfikat uprawniający do samodzielnego wykonywania procedur do zabiegu, tym samym jest pierwszym lekarzem w Polsce, który ma taki dokument.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: