Zmiana czasu na letni. W którą stronę przestawimy wskazówki?

Już dziś w nocy z soboty na niedzielę przesuniemy wskazówki naszych zegarków z godziny 2:00 na 3:00.

Od tej zmiany zacznie obowiązywać w Polsce czas letni, który będzie trwał pół roku. Do czasu zimowego powrócimy natomiast w nocy z 29 na 30 października 2022 r.

 W jakim celu przestawiamy zegarki?

Chodziło przede wszystkim o lepsze wykorzystanie światła dziennego , a także o oszczędzanie energii. Opinie co do prawdziwości poglądu dotyczącego zużycia energii czy wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka, są jednak podzielone. Według psychologów Psychologowie zmiana czasu u niektórych osób może powodować zaburzenia rytmu okołodobowego. Oznacza to kłopoty ze snem i zaburzenia koncentracji. Niektórzy ludzie czują się zmęczeni, rozkojarzeni, a inni cierpią z powodu różnego rodzaju dolegliwości bólowych.

Jak jest na świecie?

Zmiana czasu obowiązuje w prawie 70 państwach na świecie, w tym we wszystkich krajach Unii Europejskiej.  Pierwszym krajem, który od 1916 roku zaczął stosować zmianę czasu były Niemcy. Czas letni zaczął też obowiązywać w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. W Polsce zmiana czasu następuje dwa razy w roku. W ostatnią niedzielę marca przechodzimy z czasu zimowego na letni i wówczas przestawiamy wskazówki zegarów z 2.00 na 3.00. Natomiast w ostatnią niedzielę października następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Oznacza to, że cofamy zegarki z 3.00 na 2.00.

A jak w Polsce?

Polacy po raz pierwszy zmienili czas w 1919 r. Zmiana czasu na zimowy nie dotyka większości ludzi, gdyż przeważnie śpią. W dzień powszedni zauważają jedynie, że rano jest zdecydowanie widniej. Natomiast dotyczy ona tych, którzy jadą pociągami lub pracują. Aby uniknąć zmiany w rozkładach jazdy, pociągi są zatrzymywane na godzinny przymusowy postój pod semaforem. Z kolei pracującym wydłuża się czas pobytu w zakładzie i wypłacane są nadgodziny lub mogą odebrać ten czas z innej zmiany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: