Pomorskie szpitale leczą uchodźców z Ukrainy

Pomorskie Szpitale pomogły już 200 uchodźcom z Ukrainy.

Większość osób była diagnozowana w SOR-ach w Gdyni i Wejherowie oraz izbie przyjęć szpitala zakaźnego w Gdańsku – przekazała rzeczniczka spółki Małgorzata Pisarewicz

Wśród poszukujących pomocy medycznej osób z Ukrainy są  osoby z chorobami przewlekłymi, które chcą kontynuować rozpoczętą w Ukrainie terapię.  Z kolei mali pacjenci najczęściej trafiają z infekcjami górnych dróg oddechowych, zakażeniami żołądkowo-jelitowymi i drobnymi urazami.  Dorosłe osoby zgłaszały się do szpitali głównie z powodu problemów internistycznych, onkologicznych i urazów. Uchodźcy z Ukrainy korzystali również z pomocy poradni chorób zakaźnych i stacji dializ.

W marszałkowskich szpitalach dostępne są foldery w językach polskim, ukraińskim i rosyjskim. Wszystko po to by ułatwić kontakt z personelem medycznym . Informacje w nich zawarte dotyczą poruszania się w polskim systemie ochrony zdrowia.

W placówkach, w których pracują Ukraińcy istnieje również możliwość skorzystania z ich pomocy przy tłumaczeniu dolegliwości lub sposobu leczenia. Osoby te także przekładają na język polski dokumentację medyczną przywożoną przez pacjentów z Ukrainy.

W przypadku braku znajomości języka polskiego przez uchodźców wykorzystywane są translatory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: