Znany lek na cholesterol wycofany w całym kraju

Główny Inspektor Farmaceutyczny  poinformował o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego Atorvox.  Jest to lek stosowany w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

Atorvox jest to lek doustny w postaci tabletek powlekanych. Stosowany jest  przy nadmiarze cholesterolu i tłuszczów we krwi.  Stosuje się go u dorosłych, młodzieży i dzieci po 10. roku życia w celu zmniejszenia zwiększonego stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL cholesterolu, apolipoproteiny B i triglicerydów w leczeniu hipercholesterolemii pierwotnej, rodzinnej hipercholesterolemii heterozygotycznej lub hiperlipidemii mieszanej.

Wycofanie leku ma związek z błędem w oznaczeniu mocy produktu leczniczego na opakowaniu. O jego wycofanie zawnioskował do GIF  Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Z aptek w całym Polsce zostanie więc  wycofany Atorvox (Atorvastatinum), 40 mg, tabletki powlekane o numerze serii 21212 z terminem ważności oznaczonym na 09.2023. Podmiotem odpowiedzialnym za dystrybucję jest Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Opakowania tej serii zawierają prawidłową informację o dawcę leku tj. 40 mg na trzech ścianach opakowania. Natomiast na jednej ścianie opakowania umieszczona jest błędna informacja o mówiąca, że moc leku to 20 mg – poinformował serwis leki.pl

Błąd ten może doprowadzić do wydania pacjentowi w aptece leku z nieprawidłową dawką, a to w konsekwencji może być zagrożeniem dla jego zdrowia. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: