Kliknął w nadesłany link. 30-latek z Sopotu stracił pieniądze

Policjanci z Sopotu po raz kolejny przypominają , aby nie klikać w linki w wiadomościach czy e-mailach wysłanych przez nieznane nam osoby.

O konsekwencjach kliknięcia w nieznany link przekonał się 30-latek z Sopotu, który po odczytaniu wiadomości, że zaplanowano odłączenie energii elektrycznej, kliknął w nadesłany link do płatności online i zamiast uregulować rzekomą należność stracił 4 tys. złotych.

Oszuści chcąc wyłudzić pieniądze od innych osób stosują różne metody. W przypadku 30-latka z Sopotu była to metoda „ na PGE”, która polega na tym, że ofiara otrzymuje wiadomość SMS o przykładowej treści :

,,PGE: Na dzien (data) zaplanowano odłaczenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie nalezności 3,46 zł, https://…….” 

Do sopockich policjantów , 30 marca zgłosił się mężczyzna i poinformował , że padł ofiarą oszustwa. Według informacji uzyskanych od pokrzywdzonego wynikało, że wiadomość o odłączeniu energii elektrycznej i prośbie uregulowania należności dostała jego matka i mu ją przesłała.

Nieświadomy, że może to być oszustwo postąpił zgodnie z odczytaną wiadomością i kliknął w przesłany link do płatności online.  Mężczyzna zorientował się, że coś jest nie tak dopiero wtedy, gdy strona za długo odświeżała się. Postanowił zadzwonić na infolinię swojego banku.

Niestety w międzyczasie  z konta 30-latka oszuści zdążyli już wykonać cztery przelewy na łączną kwotę 4 tys. złotych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: