Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.Gdańsk wspiera osoby ze spektrum autyzmu i ich rodziny

W dniu dzisiejszym przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Miasto Gdańsk wspiera nie tylko osoby ze spektrum autyzmu, ale również ich rodziców i opiekunów. Jak co roku w geście solidarności na niebiesko świecą najbardziej znane obiekty na świecie. Gdańsk postanowił po raz kolejny dołączyć się do akcji, podświetlając fontannę Neptuna.

Celem ustanowionych przez ONZ w 2007 roku obchodów jest podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu , a także podkreślenie jak ważne jest wyrównywanie szans i wspieranie potencjału osób ze spektrum.

Symbolem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest kolor niebieski, który 2 kwietnia rozświetla najpopularniejsze obiekty na świecie takie jak: Empire State Building w Nowym Jorku, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro czy też operę w Sydney. Fontanna Neptuna w Gdańsku dołączy do nich już po raz.

Autyzm według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. Żyją z nim jednak przecież także rodzice, rodzeństwo, krewni, opiekunowie. Liczba osób, których dotyczy autyzm, jest więc znacznie większa i może wynosić nawet 3 mln.

Wsparcie w Gdańsku

Od kwietnia 2019 roku  w Gdańsku realizowany jest  projekt „OzA – Testowanie gdańskiego modelu wsparcia dorosłych Osób z Autyzmem”. W jego ramach pomocą objęto już, łącznie 79 osób z autyzmem i z niepełnosprawnością intelektualną oraz 101 rodziców i opiekunów. Bardzo ważnym elementem gdańskiego modelu wsparcia  jest edukacja i podnoszenie społecznej świadomości na temat autyzmu.

Projekt będzie wdrażany do końca września 2022 roku. Liderem realizacji z ramienia miasta jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: