Gdyński EkoPatrol ostrzega. Nie strasz dzików!

Wiele gatunków zwierząt wiosną wydaje na świat swoje potomstwo. Tak jest choćby w przypadku dzików.

Dziki  zamieszkują gdyńskie lasy i często zapuszczają się także na pobliskie osiedla. Zdarza się czasem sytuacje,  że locha z młodymi podchodzi bardzo blisko zabudowań. Funkcjonariusze EkoPatrolu Straży Miejskiej apelują, aby w takiej sytuacji nie zbliżać się do zwierząt a także nie próbować ich przepędzić lub wystraszyć. Zaniepokojona samica chcąc bronić swojego potomstwa może być bardzo agresywna.Chcąc bronić swojego potomstwa, zaniepokojona samica może być agresywna. Spotykając się podczas spaceru z dzikiem powinniśmy  pamiętać o kilku podstawowych zasadach.  Są one ważne , szczególnie  wiosną, kiedy lochy wydają na świat potomstwo.

Locha przez około 2 tygodnie nie rusza się z miejsca, gdzie przyszły na świat małe. Pilnuje tego miejsca i potrafi być agresywna – powiedział Leonard Wawrzyniak z EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni

Lasy stanowią około 45% powierzchni Gdyni. To naturalne środowisko do życia dla dzików. Zwierzęta od lat zapuszczają się także  w rejony, które są zamieszkałe przez ludzi. Regularnie widywane są w Chyloni, na Pustkach Cisowskich, Działkach Leśnych, Karwinach, Dąbrowie czy Leszczynkach. Mieszkańcy osiedli dokarmiając zwierzęta oswajają je , co sprawia że coraz chętniej zapuszczają się one w głąb osiedli.

Spacerujący w tej okolicy mieszkańcy powinni przede wszystkim zachować spokój. Zwierze niesprowokowane nie zaatakuje człowieka. W przypadku spotkania oko w oko z dzikiem powinniśmy powiadomić Straż Miejską, dzwoniąc na numer 986.

Kiedy otrzymujemy takie zgłoszenie, teren jest otaśmowany i umieszczane są przy nim tabliczki informacyjne. Nie należy podchodzić w taki miejsce, a idąc z psem powinniśmy trzymać go na smyczy. Locha w obronie swoich małych potrafi być faktycznie niebezpieczna –  dodał Leonard Wawrzyniak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: