Policja ostrzega przed fake newsami

Co jakiś czas w sieci pojawią się fake newsy. Policjanci ostrzegają i informują, że przekazywanie takich niesprawdzonych informacji jest nieodpowiedzialne i często może prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń.

Przekazując tego typu informacje możemy stać się narzędziem w rękach ludzi, którzy świadomie tworzą fake newsy i za ich pomocą biorą udział w wojnie

W Internecie co jakiś czas pojawiają się plotki na temat wojny w Ukrainie i obywatelach Ukrainy przebywających na terenie Polski. Na początku marca policjanci z Lublina dementowali rozpowszechniane w mediach społecznościowych fake newsy dotyczące gwałtów, napaści i plądrowania mieszkań na terenach przygranicznych. Pojawiają się również inne fake newsy zniechęcające Polaków do obywateli Ukrainy, którzy zmuszeni byli uciekać z ogarniętego wojną kraju – przekazała asp.sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy KPP Wejherowo

Taka świadoma dezinformacja stanowi broń we współczesnym świecie. Policjanci zalecają weryfikację przeczytanych i usłyszanych wieści, a także ostrzegają przed fałszywymi zbiórkami organizowanymi dla Ukraińców.

Informacje o fałszywych zbiórkach rozpowszechniane są w wiadomościach e-mail, SMS, postach na portalach społecznościowych. Są to przede wszystkim linki do spreparowanych stron internetowych, stron podszywających się pod popularne portale ze zbiórkami.

W tym szczególnym czasie powinniśmy zachować czujność i weryfikować każdą zbiórkę. Nie wchodźmy w podejrzane linki.  Pamiętajmy by pomagać tylko poprzez zweryfikowane i prawdziwe strony oraz konta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: