Uczniowie z Pomorza budowali turbiny wiatrowe  

Turniej Maszyn Wodnych i Wiatrowych odbył się w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie.

Praca nad maszynami jest bardzo czasochłonna i dokładna, należy zwrócić uwagę na każdy najmniejszy szczegół. Uczniowie z całego Pomorza ,a także Torunia przyjechali do Wejherowa i zaprezentowali swoje prace. Głównym celem wydarzenia jest propagowanie energii odnawialnej.

Prace były wykonywane z materiałów ogólnodostępnych. Musiały jednak spełniać odpowiednie parametry. W każdej grupie był opiekun, który kontrolował pracę młodzieży. Pod nadzorem specjalistów, uczniowie własnoręcznie stworzyli maszyny wiatrowe.

Przygotowałem maszynę wiatrową, która składa się głównie z drewna i metalu. W mojej maszynie wiatrowej użyliśmy aluminium, łopatki są włożone w kółko drewniane. Wszystko jest nałożone na jeden większy pręt przykręcony do łożysk – powiedział Tomasz, uczeń z Gdyni

Zdaniem wychowawców praca nad maszynami jest bardzo czasochłonna i dokładna, należy zwrócić uwagę na każdy najmniejszy szczegół.

Uczniowie mogli się sami przekonać ile potrzeba czasu i pracy, aby cokolwiek zrobić. Musieli wykonać wszystko od podstaw i zobaczyli ile drobiazgów i trudności czeka na nich, żeby pewne rzeczy wyliczyć, uformować, dopasować. Tego nie da się opowiedzieć, to trzeba samemu zrobić – powiedział  Leon Moza, nauczyciel w elektryku

Konkurs został podzielony na dwa etapy, pierwszy objął szkoły podstawowe, a drugi ponadpodstawowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

%d bloggers like this: