Kuchnia śródziemnomorska jest bardzo zdrowa i zyskuje na popularności w Polsce. Wzmacnia ona system odpornościowy, a dodatkowo jest smaczna. Co więcej, pozwala zachować kondycję fizyczną oraz świetne samopoczucie. Kuchnia śródziemnomorska hamuje też rozwój miażdżycy, chroni przed zawalem serca oraz wieloma nowotworami. Istnieje wiele zalet takiej kuchni. Jej podstawę stanowią nie tylko warzywa i owoce morza, ale też owoce, ryby oraz oliwa.
Kuchnia śródziemnomorska
Warto wiedzieć o tym, że produkty powszechnie stosowane w kuchni śródziemnomorskiej są bogate w błonnik, witaminę C, a ponadto w mikro- i makroelementy. Do tego dolicza się cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Ludzie stawiający na kuchnię śródziemnomorską każdego dnia dostarczają organizmowi wielu witamin oraz składników mineralnych. Co więcej, w takich potrawach występuje wiele błonnika pokarmowego. Bardzo popularna jest dieta śródziemnomorska, która dostarcza energii. Często stosuje się w niej produkty zbożowe, tłuszcze roślinne, a ponadto rośliny strączkowate.
Potrawy indyjskie
W wielu krajach cenione są potrawy indyjskie. Warto zaznaczyć, że Indie to jedno z największych i najludniejszych państw na całym globie, które przez tysiąclecia nie tylko kształtowało się wewnętrznie, ale ponadto ulegało wpływom obcych kultur oraz tradycji. Nikogo nie powinno dziwić, iż obecnie każdy region Indii może pochwalić się własnymi daniami, kombinacjami przypraw, a także przepisami. Ten kraj to nie tylko pikantne, aromatyczne potrawy, ale też głębokie w smaku, aksamitne sosy. Do tego dolicza się samosy oraz maślane chlebki naan. Indyjskie dania często przygotowywane są przez Polaków. Pojawia się coraz więcej restauracji, które serwują najlepsze potrawy pochodzące z Indii. Bardzo popularne jest danie Palak paneer. Mowa tu o klasycznej potrawie z północnych Indii. Do przyrządzenia tego prostego dania potrzeba indyjskiego sera paneer, a także gęstej, aromatycznej pasty na bazie przypraw oraz szpinaku. Przygotowanie tego typu potrawy zajmuje około 40 minut.
Kuchnia chińska
W Polsce bardzo popularna jest kuchnia chińska. Zyskuje ona na popularności praktycznie na całym świecie. Warto zaznaczyć, że kuchnia chińska to nazwa zbiorcza dla tradycji kulinarnych ludów, które zamieszkują nie tylko Chiny, ale też inne kraje wschodniej, a także południowo-wschodniej Azji. Mowa tu o zbiorze wspólnych cech tych kultur, choć występuje tu bardzo dużo różnic pod względem stosowanych składników, przypraw, a ponadto sposobów przyrządzania potraw, w zależności od konkretnego regionu. Obecnie wyróżnia się cztery podstawowe tradycje chińskiej kuchni:
- kantońską
- szanghajską
- syczuańską
- pekińską
Dania kuchni chińskiej są bardzo aromatyczne, a przy tym zupełnie inne niż serwowane w innych rejonach świata. W tej kuchni stosowane są charakterystyczne przyprawy pochodzące z Chin. Mowa tu między innymi o imbirze, pieprzu syczuańskim oraz occie ryżowym. Do tego wyróżniające są sosy, na przykład ostrygowy, sojowy, a także hoisin.