Strona główna
Kultura
Tutaj jesteś

Jak się ubrać do teatru?

7 grudnia 2022 jak-sie-ubrac-do-teatru

W czasach, gdy większość osób ma dostęp do platform streamingowych, a kina zbierają coraz mniejszą widownię, cierpi również teatr. Niektórzy twierdzą, że jest wręcz “martwy”. Sytuacja nie jest tak tragiczna i wciąż możemy korzystać z dobrodziejstw, które nam oferuje. Jednak przed wizytą w tym miejscu warto dowiedzieć się m.in. jak się ubrać do teatru.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • do jakiego teatru warto się udać
  • ile kosztują bilety do teatru
  • jak się ubrać do teatru

Teatr w Warszawie, Krakowie, a może Łodzi?

W 534 roku przed naszą erą Tespis wystawił swoją pierwszą sztukę teatralną. To właśnie ten rok uznawany jest za datę zapoczątkowania teatru. Podczas pierwszych spektakli na scenie występowało maksymalnie trzech aktorów. Na początku głównym wątkiem poruszanym w przedstawieniach była religia, jednak z czasem to się zmieniło i tragedie oraz komedie poruszały coraz to inne tematy.

Teatr przetrwał do naszych czasów i bardzo mocno się rozwinął. Pomimo tego, że większość osób woli oglądać filmy czy seriale w telewizji, najwybitniejsi aktorzy występują w spektaklach teatralnych. Idąc do teatru możemy liczyć na niepowtarzalne przeżycia. Odbiór sztuki na żywo jest nieporównywalny z innymi formami. Aktorzy odgrywający swoje role są przed nami i wszystko może się wydarzyć. 

W takim razie do którego teatru w Polsce warto się wybrać? W naszym kraju istnieje wiele pięknych miejsc, w których możemy uczestniczyć w spektaklach na najwyższym poziomie. Najpopularniejsze to teatr w Warszawie, Krakowie oraz Łodzi:

  • Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie – funkcjonuje od 1893 roku. Jest to jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu za sprawą charakterystycznej sali, która jest w stanie pomieścić 540 osób ozdobionej kurtyną z obrazem Henryka Siemiradzkiego
  • Teatr Muzyczny Roma w Warszawie – teatr w Warszawie działa od 1935 roku i jest jednym z największych w Polsce. Może pomieścić ponad tysiąc osób. Charakteryzuje go czerwony kolor dominujący na sali.
  • Teatr Wielki w Łodzi – teatr powstał w wyniku przekształcenia Opery Łódzkiej w teatr w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Posiada drugą co do wielkości salę w Polsce – może pomieścić 1070 osób.
jak-sie-ubrac-do-teatru

Bilety do teatru – ile kosztują?

Ceny za bilety do teatru różnią się w zależności od miejsca oraz spektaklu, który chcemy obejrzeć. W Teatrze Słowackiego bilety do teatru oscylują w kwotach od 50 (ulgowe) do 100 złotych. Teatr Muzyczny Roma oferuje bilety normalne na dużej scenie w kwocie do 130 złotych. Natomiast bilety na spektakl w Teatrze Wielkim w Łodzi to koszt od 30 (ulgowe) do 150 złotych.

Jak się ubrać do teatru?

Gdy już wiemy, do którego teatru chcemy się wybrać oraz jesteśmy posiadaniu biletów, pozostaje ostatnia kwestia. Jak się ubrać do teatru?

Obecnie w teatrach obowiązuje formalny dress code. Oznacza to, że nie ma potrzeby strojenia się w wieczorowe suknie, a wystarczy elegancki strój, taki jak np. koktajlowa sukienka dla kobiet oraz koszula, marynarka i spodnie dla mężczyzn.

Na koniec możemy stwierdzić, że wyjście do teatru nie jest tak wielkim przedsięwzięciem jak kiedyś. Nie musimy szykować specjalnego stroju oraz dużej kwoty za bilet. W czasach, gdy teatr ma się trochę gorzej, warto się tam wybrać i docenić sztukę na żywo.

Kuchnia fusion–jak łączyć różne tradycje kulinarne

Redakcja zyciepomorza.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół naszych ekspertów z obszarów kultury, turystyki i zdrowia łączy pasję do odkrywania fascynujących zakątków świata, inspirujących wydarzeń kulturalnych oraz praktycznej wiedzy zdrowotnej. Nasza misja to stworzenie przestrzeni, w której czytelnicy zanurzą się w bogactwie kulturowych doświadczeń, odkryją magiczne miejsca na mapie globu, a jednocześnie zdobędą praktyczne wskazówki dotyczące dbałości o zdrowie. Dołączcie do naszej społeczności, aby wspólnie eksplorować różnorodność kultury, turystyki i zdrowego stylu życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wartość kolekcjonowania dzieł sztuki
Historia polskiego malarstwa
Najpiękniejsze zabytki Gdańska

Jesteś zainteresowany reklamą?

Najpiękniejsze zabytki Gdańska